JAK PRASOWAĆ GARNITUR?
Materiał, z którego uszyty jest garnitur, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Najczęściej są to włókna naturalne – wełna, len, a niekiedy mieszanka różnych tkanin np. elastanu czy poliestru. Warto zwrócić uwagę na właściwe przechowywanie, czyszczenie, a także prasowanie marynarki i spodni. Schludny i zadbany garnitur jest bowiem wizytówką eleganckiego mężczyzny. Jak pielęgnować garnitur? Na co zwrócić uwagę, podczas czynności prasowania?
Pranie
Wełniany garnitur nie powinien być zbyt często prany. Wełnę warto jednak raz na jakiś czas odświeżyć i zapewnić jej odpowiednią cyrkulację powietrza. Dobrym sposobem jest powieszenie marynarki i spodni nad wanną, wypełnioną ciepłą wodą, a co za tym idzie – parą wodą. Tak odświeżony garnitur zostanie uwolniony od niepożądanych zapachów, a wełna odzyska sprężystość i naturalny połysk. Na metce umieszczonej na ubraniu przez producenta, znajdują się zalecenia dotyczące prania garnituru – niektóre modele wymagają czyszczenia w pralni, a zwykłe domowe sposoby na odświeżenie materiału, nie są na tyle skuteczne, by usunąć większe zabrudzenia czy plamy.
- Przed czynnością prania, zapoznaj się dokładnie ze wskazaniami umieszczonymi na metce ubrania.
- Jeśli garnitur wymaga specjalistycznego czyszczenia w pralni chemicznej lub parowej, nie próbuj robić tego samodzielnie.
Prasowanie
Klasyczny garnitur można bez przeszkód uprasować samodzielnie w domu, nie ma potrzeby korzystania z usług specjalistycznych firm. Czynność prasowania wymaga jednak dokładność oraz staranności. Podczas prasowania warto użyć dodatkowej tkaniny np. chusteczki bawełnianej, która uchroni materiał marynarki i spodni przed śladami pozostawianymi przez żelazko. Kilka praktycznych wskazówek sprawi, że prasowanie będzie sprawne, efektywne i proste:
- Nie dotykaj bezpośrednio żelazkiem materiału marynarki czy spodni – zrób to przez bawełnianą ściereczkę.
- Zacznij od uprasowania rękawów. Do tego celu posłuży Ci specjalna, wąska deska.
- Nie korzystaj z wysokich temperatur żelazka. Na metce ubrania znajdziesz zalecenia dotyczące odpowiedniej temperatury, która nie uszkodzi delikatnego materiału.
- Świetnym sposobem jest wykorzystanie żelazka parowego, dzięki któremu prasowanie jest łatwiejsze i pozwala również odświeżyć kołnierz, klapy, okolice guzików.
Marynarka
Jak zostało już wspomniane, czynność prasowania należy rozpocząć od rękawów marynarki. Następnie uwagę należy skupić na przedniej części ubrania, a następnie na tylnej. Korzystając z żelazka parowego, można odświeżyć mniejsze elementy marynarki – patki przy kieszeniach, okolice guzików przy mankietach, kołnierz, klapy, butonierkę.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9096-Bezowa-marynarka-meska-w-krate.html
Spodnie
Atutem żelazka parowego jest możliwość nieinwazyjnego odświeżenia materiału, a wadą brak możliwości utworzenia kantów na spodniach. Do tego celu niezbędne będzie klasyczne żelazko, nie można jednak zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu tkaniny – bawełnianej ściereczce, która uchroni spodnie przed nieestetycznym błyszczeniem.
- Prasowanie należy rozpocząć od kieszeni, odwróconych na lewą stronę.
- Następnym krokiem jest przeprasowanie drobnych elementów spodni – przy rozporku, szwach, obszyciach, okolicach kieszeni.
- Aby dobrze wyprasować górną część spodni, należy nałożyć każdą nogawkę, na zewnętrznej stronie – na węższy koniec deski.
- Ostatnim etapem jest uprasowanie nogawek i nadanie im właściwego kształtu oraz kantu. Aby było to możliwie, należy starannie złożyć nogawki. W tym celu należy przyłożyć do siebie nogawki spodni, tak aby ich szwy stykały się ze sobą idealnie. Każdą nogawką należy uprasować osobno. Długość kantów powinna być taka sama.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-9095-Bezowe-spodnie-meskie-w-krate.html
Przechowywanie
Garnitur dobrze jest przechowywać w miejscu, gdzie jest na to odpowiednio dużo przestrzeni – tak, aby ubranie nie zagniatało się i mało odpowiednią cyrkulację powietrza. Wbrew powszechnej opinii, specjalny pokrowiec (który sprawdza się co prawda podczas podróży) nie jest najlepszym rozwiązaniem. W pokrowcu wełna nie może swobodnie oddychać.
- Marynarka powinna być powieszona na masywnym wieszaku, który nie odkształci materiału w okolicy ramion.
- Guziki w marynarce powinny pozostać odpięte.
- Spodnie dobrze jest powiesić do góry nogami, za pomocą specjalnych klipsów przymocowanych do wieszaka.
- Garnitur powinien być przechowywany czysty, odświeżony i gotowy do ponownego założenia.