MODOWE TERMINY KIEDYŚ…
Jeszcze kilka lat temu w użyciu, funkcjonowało wiele słów i terminów, związanych z branżą odzieżową i modą, które dziś nie są tak powszechnie używane, a niektóre z nich wyszły z języka potocznego całkowicie. Współczesna młodzież z pewnością nie wie, czym była pelisa czy co oznaczał bliźniak, który swego czasu był obowiązkowym must-have w damskiej garderobie. Ubraniowe archaizmy zastąpiły inne, nowoczesne określenia, które brzmią zupełni inaczej, a i one na pewno nie pozostaną w obiegu zbyt długo.
Bliźniak
Określeniem tym nazywano dzianinową bluzkę, która dopasowana była do rozpinanego sweterka, na który dziś powiedziano by kardigan. Bliźniak był duetem owej bluzki i swetra, który nosiło się na co dzień czy do pracy. Obecnie takie połączenia są praktycznie niespotykane.
Cichobiegi
Wygodne buty – coś pomiędzy adidasami a tenisówkami. Model na elastycznej podeszwie, najczęściej wykonany z materiału. Buty codzienne, dedykowane do nieformalnych zestawów.
Czółenka
Obuwie to ten obszar mody, w który funkcjonuje najwięcej obco brzmiących nazw i określeń. Nie inaczej sprawa wyglądała jeszcze kilka dekad temu. Czółenka to damskie buty, najczęściej na obcasie, które wyróżniały się tym, że miały odkrytą górną część stopy. Dziś na czółenka mówi się po prostu szpilki.
Garsonka
Mężczyźni mają garnitury, a kobiety mają dziś żakiety i spódnice ołówkowe. Dawniej damska część społeczeństwa, nosiła garsonki, czyli stylowe duety łączące spódnice i pasujące do niej kolorystycznie żakiety, które akcentowały wizytowy styl, dedykowany na specjalne okazje. Garsonki nosiły panie w banku czy w urzędzie.
Jesionka
Tym określeniem nazywano płaszcze, przeznaczone na sezon jesienno-zimowy, z uwagi na fakt, że były to modele ocieplane.
Męski zwis
Nazwa handlowa, którą posługiwali się w czasach PRL-u sprzedawcy krawatów. Męski zwis ozdobny dopełniał stylizacje z koszulą i marynarką.
Zobacz tutaj: Krawat męski P20SF-KX-099-S – Pako Lorente
Kabacik
Kabat to rodzaj surduta, a słowem „kabacik” określano kilka dekad temu, okrycie wierzchnie, dedykowane dla kobiet lub dla mężczyzn.
Kangurka
Termin odnoszący się do sportowych bluz z kapturem, niekiedy z kieszeniami, umieszczonymi z przodu.
Konfekcja
Sklepy z konfekcją męską czy damską, to nic innego, jak miejsca, w których można było kupić ubrania i dodatki, szyte na masową skalę. Konfekcja to moda użytkowa, dostępna dla wszystkich, dziś można powiedzieć na takie miejsca „sklepy odzieżowe” czy „sieciówki”.
Palto
Płaszcz zimowy. W zależności od fasonu w modzie użytkowej funkcjonowały palta męskie lub palta damskie.
Pelisa
W odróżnieniu od palta, pelisa miała podszewkę z futra i obszerny kołnierz, który dodatkowo chronił przed zimnem. Pelisa to typowo zimowy płaszcz, który zapewniał maksymalny komfort termiczny.
Prochowiec
Współcześnie termin ten, został wyparty przez określenie „trencz”, które nie jest już tak spolszczone, jak dawny prochowiec. Był to klasyczny płaszcz, idealny na sezon przejściowy.
Podomka
Ubranie przeznaczone do noszenia po domu. Podomka była czymś, co nosiły w latach 80 ówczesne panie domu. Mógł być to szlafrok lub fartuch. Dzisiaj to wygodny dres lub zwykły T-shirt i legginsy, są komfortowym strojem domowym.
Półbuty
Określenie to rozwinęło się wyłącznie w jednym kierunku – o ile w przypadku mody damskiej, zaniknęło prawie całkowicie z języka użytkowego, o tyle w modzie męskiej, nadal funkcjonuje. Dziś półbuty częściej nazywa się derbami, które fasonem najbardziej przypominają klasyczny model.
Zobacz tutaj: Obuwie męskie PLM-BX-074-C – Pako Lorente
Pulower
Sweter wkładany przez głowę. Pulower mógł mieć okrągły lub trójkątny dekolt i najczęściej wykonany był z miękkiej dzianiny, lub grubszego i tańszego akrylu.
Skafander
Puchowa, codzienna kurtka noszona w sezonie zimowym, zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Skafander zapewniał wygodę ruchów i skutecznie izolował ciepło.
Spodnium
Dzisiejszy damski kombinezon, czyli ubranie, które w zależności od fasonu, może być alternatywą dla sukienki. Spodnium to połączenie spodni z górą – bluzką lub topem.
Teksasy (lub wycieruchy)
Popularne teksasy nosili wszyscy, którzy znali ówczesne trendy – spodnie z denimu, które dziś nazywa się po prostu jeansami, dawniej, były wygodnymi wycieruchami lub właśnie trudno dostępnymi teksasami.
Zobacz tutaj: Jeansy męskie BOBBY PLM-WJ-002-G – Pako Lorente
Wiatrówka
Kurtka przejściowa wykonana z ortalionu. Ubranie, w którym skóra bardzo szybko pociła się, a ono samo wydawało dziwne dźwięki podczas poruszania się.

