Inspiracje,  Porady

ALFABET MODY – A

Apaszka

Wykonana z cienkiej, z reguły kwadratowej tkaniny – jedwabiu. Apaszkę składa się w trójkąt i zawiązuje na szyi. Pełni kilka funkcji – osłania szyję, dopełnia stylizację i ożywia ją, subtelnie akcentując indywidualny look. Nazwa „apaszka” wywodzi się od „apasza”, czyli ulicznego bandyty, który wykorzystywał ją jako osłonę twarzy, podczas chuligańskich wybryków.

Aplikacja

Dekoracyjny elementy, naszywany lub naprasowywany na tkaninę. Aplikacje zdobią zarówno główne elementy garderoby, jak i dodatki – kurtki, spodnie, czapki, kurtki. Jest to dobry sposób na samodzielne spersonalizowanie ulubionego ubrania – wystarczy tylko wybrać się do pasmanterii. Najwięksi projektanci chętnie sięgają po aplikację, nadając swoim projektom indywidualny charakter.

Aviatory

Okulary przeciwsłoneczne z charakterystyczną cienką, metalową ramką i soczewkami w kształcie kropli łzy. Szkło jest na tyle duże, że najczęściej zasłania górną część policzka. W latach 20 ubiegłego wieku aviatory nosili piloci, stąd ich druga nazwa – pilotki. Jest to jeden z najpopularniejszych modeli okularów przeciwsłonecznych, który pasuje do wielu stylizacji – casualowych i pół-formalnych.

Anorak

Rodzaj okrycia wierzchniego – płaszcza lub kurtki, wykonanej z grubej tkaniny. Inspiracją do stworzenia anoraka było futrzane okrycie Eskimosów. Współcześnie futro zastąpiono włókninami i membranami, które mają równie doskonałe właściwości termoizolacyjne.

Awangarda

Jeden z kierunków w modzie – zarówno damskiej, jak i męskiej. Wyróżnia się eksperymentalnym stylem, który wyprzedza aktualne trendy i epokę, w której funkcjonuje. Często bazuje na innowacjach technologicznych. Innym określeniem awangardowej mody jest „ekstrawagancja”, która w dużym uproszczeniu polega na odważnym łączeniu fasonów, materiałów, kolorów, wzorów i dodatków.

Aksamit

W modzie aksamit funkcjonuje mniej więcej od XII wieku. Jest to wytworna tkanina bawełniana, wyjątkowo miękka w dotyku, szykowna i elegancka. Świetnie sprawdza się w klasycznych stylizacjach bazujących na garniturze lub smokingu. Co ważne – aksamit jest wymagający w pielęgnacji.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4660-Mucha-PLM-MX-166-W.html

Alpaka

Rodzaj wełny, pozyskiwany z włosia lam peruwiańskich. Doskonała alternatywa dla kaszmiru. Wełna z alpaki wyróżnia się kilkoma cechami – jest miękka, odporna, trwała, hipoalergiczna, elastyczna. Must-have w modzie męskiej jest płaszcz i sweter z alpaki, a także dodatki – przede wszystkim skarpety. Ubrania z alpaki dobrze przepuszczają powietrze, są lekkie, nie elektryzują, dobrze łączą się z innymi materiałami np. jeansem, skórą czy jedwabiem.

Angora

Powstaje z sierści królików angorskich. Bywa mylona z moherem. Angora jest miękka i puszysta. Do czasu wzrostu społecznej świadomości, w jakich warunkach pozyskiwana jest angora, swetry w niej wytwarzane cieszyły się ogromną popularnością. Obecnie ubrania z angory są swoistą rzadkością.

Adamaszek

Inaczej – tkanina ze wzorem, znajdującym się po obu stronach. Częściej – jednobarwny, sporadycznie – wielobarwny. W adamaszku wykorzystuje się wzór żakardowy, który jest lekko wypukły. Do produkcji adamaszku używa się jedwab lub bawełnę. W modzie męskiej na adamaszku mogą bazować płaszcze, kurtki, marynarki, kamizelki.

Animalier

To określenie tkaniny ze wzorem w panterkę, zebrę, skórę krokodyla lub węża. To ponadczasowy trend w modzie – damskiej i męskiej. Zwierzęce printy zdobią ubrania i dodatki. Wzorzyste fasony dobrze jest łączyć ze stonowanymi kolorami, które nadają stylizacji harmonii i przydają pożądanej elegancji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *