Inspiracje,  Porady

CO MUSISZ WIEDZIEĆ O MARYNARCE DWURZĘDOWEJ?

Marynarki dwurzędowe uważane są za bardziej eleganckie od modeli jednorzędowych. Fason zapinany na dwa rzędy guzików prezentuje się ciekawie i nieszablonowo. Zaletą marynarki dwurzędowej jest jej zbawienny wpływ na wizualną percepcję sylwetki, a także łatwość stylizacyjna – pasuje do niej praktycznie każda koszula oraz klasyczne materiałowe spodnie. Dwurzędówka to prosty przepis na modny, niebanalny i przykuwający uwagę look.

Synonim klasycznego stylu

Model zapinany na dwa rzędy guzików utożsamiany jest z elegancją, szykiem i ponadczasowym stylem. Dwurzędówki noszone są przez arystokratów, dyplomatów i osoby piastujące wysokie, urzędowe stanowiska. Marynarka dwurzędowa dobrze komponuje się z innymi równie klasycznymi elementami męskiej garderoby – spodniami, koszulami z kołnierzykiem typu kent, a także krawatami. Model z dwoma rzędami guzików ma dodatkową ilość materiału, który zachodzi z prawej strony na lewą. Guziki mogą różnić się ilością, w zależności od fasonu – najpopularniejsze są modele z 4 lub 6 guzikami.

Uniwersalna i praktyczna

Choć marynarka dwurzędowa jest synonimem klasycznej elegancji, nic nie stoi na przeszkodzie, aby nosić ją również na mniej wizytowe okazje. Pod spód marynarki można założyć sweter, a zamiast tradycyjnych materiałowych spodni garniturowych, wybrać modne chinosy. Dwurzędówki podobnie jak modele jednorzędowe różnią się kolorami i wzorami, a co za tym idzie stopniem sformalizowania. Bardzo często wykonane są nie z naturalnej wełny, ale dzianiny czy lnu. Dużą popularnością cieszą się w ostatnim czasie dwurzędowe kardigany, które można nosić w zestawie z jeansami.

Ilość guzików

Jak zostało wspomniane wcześniej, marynarki dwurzędowe różnią się wieloma czynnikami:

  • rodzajem materiału, z którego są uszyte;
  • sposobem wykonania i wykończenia;
  • kolorem i ewentualnym wzorem dominującym na tkaninie;

a także ilością guzików, które mają bezpośredni wpływ na wizualny odbiór sylwetki. Guziki bowiem najczęściej układają się w kształt litery Y – dotyczy to marynarek zapinanych na 6 guzików. Dwurzędówki mogą optycznie dodawać sylwetce objętości i masywności – co jest pożądanym efektem w przypadku szczupłych mężczyzn, o drobnej budowie ciała. Marynarka dwurzędowa sprawia, że postura prezentuje się okazale, wzniośle i dominująco.

Sposób zapięcia guzików

Dwurzędówkę należy zapinać na wszystkie guziki – w takim wydaniu prezentuje się najbardziej klasycznie i szykownie. W odróżnieniu od modeli jednorzędowych, w których ostatni guzik powinien zostać odpięty, marynarka zapinana na dwa rzędy guzików – odpięta, może wyglądać niechlujnie i nieestetycznie. Wyjątek stanowi sytuacja podczas siadania – dawniej pozostawiano marynarkę zapiętą, ale współcześnie należy ją rozpiąć, chociażby z uwagi na fakt, że nowoczesne modele są bardziej dopasowane i lepiej przylegają do ciała.

Rozmiar

Marynarka – niezależnie od ilości guzików, powinna mieć starannie dopasowany fason i rozmiar. Materiał musi idealnie układać się na ramionach i w pasie. Zbyt szeroki model zaburzy właściwe proporcje sylwetki, a za obcisły, ograniczy swobodę ruchów. Niekiedy potrzebne jest wykonanie drobnych poprawek krawieckich, aby dopasować ubranie do sylwetki.

Dodatki do marynarki dwurzędowej

Koszule

Uzupełnieniem stylizacji bazującej na marynarce dwurzędowej jest koszula. Model o klasycznym kroju z tradycyjnym kołnierzykiem typu kent będzie idealny. Kolor koszuli należy dopasować do stopnia formalności okazji, na którą ubranie jest zakładane. Na oficjalne wyjście odpowiednia będzie koszula w stonowanym, neutralnym odcieniu np. białym lub kremowym. Na co dzień można pozwolić sobie na odrobinę nonszalancji – strzałem w dziesiątkę będzie wzorzysty model. Do dwurzędówki pasuje również koszula z kołnierzykiem pół-włoski, włoskim lub łamanym.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6620-Koszula-meska-LEANDRO-PLM-1X-606-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5996-Koszula-meska-ASANA-PLM-1X-595-B.html

Kamizelka

Dwuczęściowy garnitur z powodzeniem można uzupełnić o trzeci element, czyli klasyczną kamizelkę, która nie tylko dociepla tułów, ale sprawia, że całość wygląda niebanalnie. Pod spód marynarki dwurzędowej można założyć kamizelkę zapinaną również na dwa rzędy guzików – całość będzie wówczas bardziej harmonijna i spójna.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6023-Kamizelka-meska-NINO-PLM-8X-017-S.html

Krawat i mucha

Z marynarką dwurzędową lepiej wygląda klasyczny krawat, który wysmukla i wydłuża tułów. Krawat dobrze łączy się z kołnierzykiem typu kent, a także tym typu włoskiego lub pół-włoskiego. Oczywiście w przypadku dwurzędowych marynarek smokingowych lepszą alternatywą jest mucha. Kolor i wzór dodatku należy dopasować do stopnia formalności okazji, na którą jest on zakładany. Gładki krawat, pozbawiony wzorów jest bardziej oficjalny, aniżeli model, na których dominują printy. Podobnie w przypadku muchy – wizytowe modele to te w stonowanym odcieniu, wykonane ze szlachetnych materiałów, takich jak jedwab czy welur.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6848-Krawat-meski-P20SP-KX-122-X.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6612-Mucha-wiazana-PLM-MX-337-G.html

Spodnie

Uzupełnieniem marynarki dwurzędowej są spodnie. W zależności od tego, na jaką okazję komponowany jest outfit, wybór powinien paść na klasyczny model garniturowy, w kolorze korespondującym z odcieniem marynarki lub bawełniane chinosy, które idealnie zaakcentują casualowy look.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6824-Spodnie-meskie-garniturowe-COIN-P20SP-6G-020-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5627-Spodnie-meskie-SILVIO-PLM-WX-203-G.html

Sweter

Pod spód marynarki, na koszulę, można założyć sweter, który ochroni tułów przed wychłodzeniem w sezonie jesienno-zimowym. Kolor swetra dobrze jest dobrać na zasadzie kontrastu, dzięki czemu całość będzie modna i stylowa. Na koszulę, pod marynarkę odpowiedni będzie fason wciągany przez głowę lub ten zapinany na rząd guzików – typu kardigan. Sweter powinien być wykonany z naturalnych materiałów – bawełny lub kaszmiru.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6601-Sweter-meski-MATTHEO-PLM-2X-085-R.html

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *