INSPIRACJE MODĄ MĘSKĄ LAT 50
Moda męska w latach 50 była odwzorowaniem przemian społeczno-gospodarczych, które miały miejsce w ówczesnym okresie. Stylizacje typowe dla tamtej dekady silnie akcentowały specyfikę męskiej sylwetki, a przy tym prezentowały się ciekawie i niebanalnie. Modne były jeansy, T-shirty i skórzane kurtki. Look dopełniały akcesoria – mokasyny, okulary przeciwsłoneczne i cienkie krawaty. Lata 50 to czas buntowników i silnych mężczyzn, którzy doskonale wiedzieli jak kształtować swój wizerunek i przyciągać spojrzenia płci przeciwnej.
Lata 50 – krótki rys historyczny
Druga wojna światowa zepchnęła modę – zarówno męską, jak i damską na dalszy plan. Lata 50 przyniosły radosną odmianę – po okresie niepokojów politycznych i gospodarczych, znów zaczęto przykładać uwagę do ubrań i dodatków. Moda skierowana była w stronę absolutnego uwielbienia sylwetki – kobiety akcentowały figurę klepsydry, a mężczyźni szerokie ramiona i wąskie, proporcjonalne talie. Stolicą mody był Paryż, a najwięksi projektanci tworzyli właśnie we Francji. Moda była wolna, kolorowa i zróżnicowana – podobnie, jak powojenna rzeczywistość.
Fasony akcentujące sylwetkę
W ówczesnej dekadzie modne było podkreślanie walorów sylwetki – wąska talia, szerokie ramiona i mocne nogi – fasony poszczególnych elementów garderoby, miały za zadanie akcentować specyfikę męskiej budowy ciała. Dopasowane marynarki jednorzędowe i wąskie spodnie, kierowały uwagę otoczenia na mocne strony sylwetki, jednocześnie odwracając ją od ewentualnych mankamentów figury.
Tkaniny zapewniające komfort
W latach 50 stawiano na dobre jakościowo materiały, których zadaniem było zapewnienie maksymalnego komfortu noszenia i wygody. Naturalna bawełna, len, wełna i kaszmir – naturalne surowce były przewiewne i delikatne dla skóry. Z uwagi na fakt, że moda zmierzała ku silnemu podkreślaniu sylwetki, materiały, które miały bezpośredni kontakt ze skórą musiały być maksymalnie wygodne i komfortowe.
Zabawa kolorem i formą
Cała ówczesna dekada była szalona, niespokojna i kolorowa. Moda była wiernym odwzorowaniem panujących wówczas nastrojów. Kolorowe dodatki, białe T-shirt, czarne kurtki i wyraziste odcienie pozostałych elementów garderoby, były niezwykle różnorodne i ciekawe. Trudno pokusić się o systematykę, ponieważ w latach 50 moda męska była jednocześnie elegancka i wyrafinowana, a z drugiej strony buntownicza i nieszablonowa.
Męskie ikony w latach 50
Lata 50 to czas, kiedy wyobraźnią większej części społeczeństwa zawładnął Elvis Presley i James Dean. Silne męskie osobowości kształtowały nie tylko gusta muzyczne i filmowe, ale przede wszystkim modowe – panowie chcieli wyglądać jak ich idole, a kobiety pragnęły mieć u swego boku silnych i zdecydowanych mężczyzn.
Styl „teddy boys”
Trendem, który z pewnością zasługuje na większą uwagę, był styl „teddy boys”, który dominował właśnie w latach 50 XX wieku. Wizerunek mężczyzny w dobrze dopasowanym płaszczu jednorzędowym, z melonikiem na głowie i idealnie zaprasowanych spodniach w kant, był typowy dla tego nurtu. Stylizacje w klimacie „teddy boys” były eleganckie, szykowne i modne.
Must-have w latach 50
W męskiej garderobie w latach 50 nie mogło zabraknąć następujących ubrań i dodatków:
- Koszuli o kroju SLIM FIT.
- Jednorzędowej marynarki.
- Jeansów.
- Skórzanej kurtki.
- T-shirta.
- Wąskiego krawata.
- Taliowanego płaszcza
Po dziś dzień wyżej wymienione elementy goszczą w męskich szafach, co jednoznacznie oznacza, że moda lat 50 była ponadczasowa i nieśmiertelna.
Koszula o kroju SLIM FIT
Taliowana koszula to idealna baza stylizacji na różne okazje – od casualowych, poprzez biznesowe, na wieczorowych skończywszy. Model typu SLIM FIT genialnie akcentuje specyfikę męskiej sylwetki. Koszula o takim kroju pasuje szczególnie nienagannie zbudowanym mężczyznom, którzy dobrze czują się we własnym ciele. Model taliowany świetnie układa się pod marynarką – w wydaniu oficjalnym, a w wersji casualowej, tworzy udany zestaw z kardiganem lub klasycznym swetrem. Koszula w neutralnym kolorze – białym lub błękitnym, ma najbardziej uniwersalny charakter, a model w bardziej wyrazistym odcieniu lub z printem sprawdzi się na co dzień.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5909-Koszula-meska-PLM-1X-565-B.html
Jednorzędowa marynarka
Dobrze dopasowana, jednorzędowa marynarka, zapinana na dwa lub trzy guziki, ma bardzo uniwersalny charakter. W zależności od koloru i struktury materiału marynarka dopełni look nieformalny lub wizytowy. Model w stonowanym, neutralnym odcieniu z łatwością podda się stylizacjom i dopasuje do pozostałych elementów garderoby. Marynarka o taliowanym fasonie pozwoli poczuć się pewnie i stylowo. To bardzo pożądana opcja dla panów o nienagannej budowie ciała, którzy lubią ubrania mocno dopasowane do sylwetki.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5983-Marynarka-garniturowa-ADEMAR-PLM-3G-227-N.html
Jeansy
Ponadczasowa baza stylizacji nieformalnych – jeansy akcentują niezobowiązujący look odpowiedni na co dzień – na spotkanie z przyjaciółmi, zakupy, wyjście do kina. Spodnie casualowe w kolorze ciemnogranatowym, czarnym lub szarym pasują zarówno do klasycznych koszul z kołnierzykiem, jak i luźniejszych T-shirtów i swetrów. W odpowiednim otoczeniu jeansy sprawdzą się do pracy – w zestawie z marynarką i białą koszulą, nabiorą bardziej wyrafinowanego charakteru.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4883-Jeansy-meskie-BILLY-PLM-WJ-001-G.html
Skórzana kurtka
Stylowym dopełnieniem męskiego outfitu jest skórzana kurtka w czarnym kolorze. Taki model ma bardzo uniwersalny charakter, który dopasuje się zarówno do jeansów, jak i do spodni materiałowych. Kurtka ze skóry o kroju ramoneski trafnie wpisuje się w aktualne trendy i genialnie nawiązuje do męskiej mody lat 50.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6191-Kurtka-skorzana-ALFREDO-PLM-5X-100-C.html
T-shirt
James Dean nosił białe T-shirty w zestawie z czarnymi wytartymi jeansami i skórzaną kurtką. Taki look prezentował się niezwykle stylowo i męsko. Współcześnie trudno sobie wyobrazić kompletną garderobę, bez obecności w niej przynajmniej kilkunastu bawełnianych koszulek. T-shirt z krótkim rękawem, z wysoko gatunkowych materiałów można założyć pod spód marynarki lub kardiganu. To bardzo dobra baza stylizacji na różne okazje, o odmiennym stopniu sformalizowania.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5810-T-shirt-BUDI-PLM-TX-025-B.html
Płaszcz
Modne okrycie wierzchnie przyda się na chłodniejsze miesiące – dobrze dopasowany do sylwetki płaszcz, to nie tylko jeden z głównych elementów stylu „teddy boys” charakterystycznego dla mody męskiej lat 50, ale przede wszystkim praktyczne i uniwersalne dopełnienie stylizacji. Model w beżowym lub jasnoszarym kolorze sprawdzi się na wiosnę, na jesień zaś bardziej odpowiedni będzie płaszcz w odcieniu czarnym, granatowym lub grafitowym.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6193-Plaszcz-meski-PLM-7X-050-S.html
Dodatki w stylu lat 50
W szafie mężczyzny, czerpiącego inspiracje ze stylu lat 50, nie może zabraknąć modnych dodatków, które ożywiają look:
- wąski krawat typu „śledzik”;
- okulary w wyrazistych oprawkach;
- buty typu mokasyny lub loafersy.
Dzięki dodatkom i akcesoriom stylizacja nabiera niepowtarzalnego charakteru, który subtelnie nawiązuje do mody lat 50.

