JAK WYPRASOWAĆ KOSZULĘ Z KOŁNIERZYKIEM?
Starannie uprasowana koszula to podstawa nienagannego wyglądu. Prasowanie koszuli nie jest trudne pod warunkiem, że przestrzega się kilku zasad, które zostały opisane poniżej. Gładka tkanina, bez widocznych zagnieceń to znak przykładania wagi do swojego wizerunku. Jak prasować koszulę? Czy jest to możliwe, gdy nie ma się żelazka pod ręką? Dlaczego wymięta koszula obniża stopień formalności stylizacji?
Jak prasować koszulę?
Jedna z podstawowych zasad podczas prasowania koszuli brzmi – „rękawów nigdy nie prasuje się w kant”. Rękawy koszuli powinny być uprasowane na gładko:
- Rękaw prasuje się zaczynając od mankietów.
- Prasowanie powinno odbywać się wzdłuż szwów.
- Ułóż rękaw na płasko i prasuj najpierw po jednej, a dopiero po drugiej stronie.
- Na koniec ułóż rękaw kantem do góry i rozprasuj go na gładko.
Następnie zajmuj się pozostałą częścią. Skup uwagę na przodzie koszuli. Delikatnie omijaj żelazkiem guziki, wykonując sprawne ruchy pomiędzy nimi. Kolejnym krokiem jest uprasowanie tyłu ubrania oraz finalnie – kołnierzyka.
Prasowanie bez żelazka – czy to możliwe?
Niekiedy zdarza się np. podczas wyjazdów służbowych, że nie masz żelazka pod ręką, a wyciągnięta z walizki koszula pozostawia wiele do życzenia. Zobacz jak w kilku krokach „uprasować” ubranie bez pomocy żelazka:
- Delikatnie spryskaj wodą zagniecioną powierzchnię koszuli i pozostaw ją do wyschnięcia.
- Weź gorącą kąpiel, a koszulę powieś na wieszaku nad wanną i zamknij drzwi do łazienki.
- Wilgotny materiał koszuli osusz przy pomocy suszarki do włosów. Ciepłe powietrze naprostuje tkaninę.
Czy koszulę można uprasować „na szybko”?
Wiele osób zastanawia się – „czy możliwe jest uprasowanie koszuli z kołnierzykiem na szybko”? Odpowiedź brzmi – tak, pod warunkiem, że podejdzie się do tego zadaniowo. Podczas czynności prasowania, należy się wówczas skupić na strategicznych obszarach ubrania – są to plecy i przód koszuli. Jeśli nie zakładasz koszuli od razu, rozwieś ją na wieszaku, zapinając górne guziki kołnierzyka. Pozostałe pozostaw rozpięte.
Czy prasowanie koszuli z dodatkiem lnu jest trudniejsze?
Prasowanie koszuli lnianej jest podobne do prasowania koszuli bawełnianej. Wbrew powszechnej opinii koszula z dodatkiem lnu nie gniecie się bardziej niż model z bawełny. Każdą koszulę z naturalnej tkaniny dobrze jest prasować, kiedy materiał jest lekko wilgotny. Len należy prasować po lewej stronie lub przez bawełnianą chusteczkę położoną pomiędzy prasowaną koszulą a powierzchnią żelazka.
Samemu czy w pralni?
Jeśli nie lubisz czynności prasowania, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług profesjonalnej pralni, gdzie koszula zostanie starannie wyprasowana. Taka usługa to wydatek rzędu kilkunastu złoty. Jeśli chcesz jednak samodzielnie prasować koszule w domu, zainwestuj w dobrej jakości żelazko oraz deskę.
Koszule, które musisz mieć w swojej szafie
Biały fason
Model w klasycznym, białym kolorze to ponadczasowy fason, który obowiązkowo musi się znaleźć w męskiej garderobie. Białą koszulę z kołnierzykiem i długim rękawem można założyć na co dzień, do pracy czy na ważne okazje. Pasują do niej zarówno gładkie, jak i wzorzyste pozostałe elementy stylizacji.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5840-Koszula-meska-BODHI-P000B-1X-508-B.html
Model w printy
Fason we wzory – motywy kwiatowe, zwierzęce, geometryczne, kratę czy prążek, to dobra alternatywa dla jednolitych fasonów. Wzorzysta koszula ma niższy stopień formalności niż gładkie modele i z powodzeniem może być bazą outfitu smart casualowego.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8732-Koszula-meska-P22WF-1X-033-B-S.html
Z krótkim rękawem
Idealna opcja na wiosnę i lato. Koszula z krótkim rękawem pasuje do szortów, chinosów i jeansów. Nie należy nosić jej w duecie z marynarką. Model z krótkim rękawem zapewnia wygodę noszenia i akcentuje casualowy look.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8530-Koszula-meska-P22SF-1K-020-E-0.html

