Porady

KILKA SŁÓW O AKSAMITNYCH MARYNARKACH

Marynarki aksamitne czy welwetowe, nazywane są bonżurkami. Sięgają po nie coraz chętniej osoby wybierające się na wielkie gale, przyjęcia lub bale. Choć mogłoby się wydawać, że marynarka aksamitna ma wiele wspólnego ze smokingiem – nic bardziej mylnego – fason ten, wywodzi się bowiem od męskiego szlafroka. Jaka koszula pasuje do bonżurki i jakie dodatki sprawdzą się w przypadku modelu, będącego bazą stylizacji wizytowych?

Szlafrok nie zawsze z frotte

Choć współcześnie szlafrok utożsamiany jest raczej z typowo casualowym elementem garderoby, który zakłada się przed snem, po kąpieli czy na basenie, to faktem jest, iż nie zawsze tak było. Dawniej męskie szlafroki szyte były ze szlachetnych tkanin, takich jak jedwab czy aksamit i prezentowały się znacznie bardziej elegancko od modeli współczesnych. Tym, co zwracało szczególną uwagę, były bogate zdobienia szlafroka, który bardziej przypominał stylowy element garderoby, aniżeli domowy outfit.

Do palarni

Szlafrok aksamitny różnił się od jedwabnego ciężkością – ten pierwszy miał zdecydowanie większą gramaturę, dlatego też lepiej sprawdzał się podczas chłodniejszych miesięcy. Model z jedwabiu był lekki i zapewniał efektywniejszą przewiewność – noszono go wiosną i latem. W zamożnych rezydencjach szlafrok traktowano jako okrycie wierzchnie – wychodząc do palarni, zakładano go na ramiona, aby ochronić ubranie – koszulę czy marynarkę przed nieznośnym zapachem tytoniu, który wydobywał się z fajek czy cygar. Stąd też nazwa „smoking jacket”, która jednoznacznie nawiązywała do palenia. Smoking jacket początkowo miał dłuższy krój – sięgający kostek, który następnie uległ znacznemu skróceniu, co nadało mu wyglądu współczesnej marynarki. Warto również zaznaczyć, że męski smoking powstał w zupełnie innej, późniejszej epoce, co jednoznacznie wskazuje, iż marynarka aksamitna ma swój rodowód w klasycznym szlafroku.

Bonżurka

Termin „bonżurka” odnosi się do francuskiego słowa „bonjour”, które w wolnym tłumaczeniu oznacza „dzień dobry”. Jest to proste nawiązanie do przeznaczenia tegoż elementu garderoby – w pierwszej połowie XX wieku, stylowy mężczyzna, wracając do domu po pracy, ściągał wyjściową marynarkę i zamieniał ją na model z weluru, który był bardziej casualowy. W takim odzieniu przechadzał się po domu, a także przyjmował gości – mówiąc im „dzień dobry”.

Znacząca rola Amerykanów

Skąd więc pomysł wprowadzenia do wizytowej mody, casualowego elementu garderoby, który wywodził się od szlafroka i noszony był w domowym zaciszu? Znaczącą rolę w procesie wprowadzenia na salony tegoż ubrania odegrali odważni i ekscentryczni Amerykanie. Marynarkę aksamitną chętnie wybierał między innymi Fred Astaire, który był swoistą ikoną męskiej elegancji. Bonżurka była wygodna, komfortowa w noszeniu, a przy tym doskonale akcentowała nietypowy charakter stylizacji. Noszono do niej białe koszule, spodnie z lampasami i muchę. Marynarka idealnie pasowała do damskich sukni wizytowych, które również były szyte z aksamitu czy weluru.

Wieczorowy krój

W momencie, gdy marynarka z aksamitu (lub z weluru) weszła na salony, nieco zmodyfikowano jej fason – krótszy krój, brak paska w talii i ozdobnych aplikacji (haftów i detali), sprawiły, że ubranie nabrało bardziej wyrafinowanego i eleganckiego stylu.

Elegancko, ale nie do końca

Z uwagi na fakt, że tkaniny aksamitne czy welurowe zdecydowanie lepiej prezentują się w świetle sztucznym, należy je nosić po godzinie 18 – podobnie jak smoking. O stopniu formalności tego modelu decyduje w dużym stopniu sposób wykończenia ubrania:

  • Klapy.

Frakowe – w szpic są bardziej formalne od klap szalowych. Ważne jest również to, czy klapy zostały pokryte jedwabiem – te wykończone w ten sposób prezentują się bardziej wizytowo.

  • Kolor.

Najwyższy stopień sformalizowania ma marynarka w kolorze czarnym. Mniej oficjalny jest model w odcieniu granatowym, bordowym czy zielonym.

Na jakie okazje sprawdzi się marynarka aksamitna?

Męska marynarka z aksamitu lub z weluru sprawdzi się na wieczorowe okazje, takie jak:

  • imprezy karnawałowe;
  • sylwester;
  • studniówka;
  • bal charytatywny;
  • przyjęcie;
  • uroczysta kolacja;
  • wyjście do teatru, filharmonii, opery;
  • rodzinna uroczystość.

Dodatki do marynarki aksamitnej

Wielu mężczyznom sen z powiek spędza właściwy dobór pozostałych elementów stylizacji i dodatków do marynarki z aksamitu czy weluru. Wybierając koszulę, buty i muchę, warto kierować się tymi samymi zasadami, co w przypadku zestawów smokingowych:

  • Koszula.

Najlepsza będzie biała koszula, z krytą plisą i łamanym lub włoskim kołnierzykiem, do którego można założyć muchę. Mankiety koszuli powinny być zapinane na spinki, które podnoszą stopień formalności ubrania.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6419-Koszula-meska-PLM-1X-297-B.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4105-Koszula-meska-WIT-PLM-1X-406-B.html

  • Mucha.

Dopełnieniem wizytowej koszuli powinna być mucha – z tego samego materiału, z którego wykonana jest marynarka. Najbardziej odpowiedni będzie klasyczny, czarny dodatek, choć równie atrakcyjnie prezentuje się mucha w odcieniu bordowym lub ciemnozielonym.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4658-Mucha-PLM-MX-164-C.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4209-Mucha-PLM-MX-111-G.html

  • Spinki do mankietów.

Eleganckie spinki o prostym kroju – kwadratowe lub prostokątne, w srebrnym kolorze to prawdziwy strzał w dziesiątkę. Taki model nie będzie nadmiernie przykuwał uwagi, jednocześnie sprawi, że całość będzie wyglądała zachwycająco.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6593-Spinki-do-mankietow-PLM-IX-206-S.html

  • Buty.

Stylizację z marynarką aksamitną lub welurową, dopełni szykowne obuwie, w kolorze korespondującym z barwą spodni – lakierki, oksfordy lub lotniki.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-3372-Obuwie-meskie-PLM-BX-023-C.html

  • Spodnie.

Najważniejszym elementem stylizacji oprócz oczywiście marynarki są spodnie. Do modelu z aksamitu czy weluru, pasują klasyczne spodnie smokingowe – z lampasem (jeśli klapy marynarki pokryte są jedwabiem) lub bez.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4115-Spodnie-meskie-garniturowe-TRICK-PLM-6S-003-C.html

Hot or not?

Marynarka aksamitna (welwetowa) to dobry sposób na urozmaicenie stylizacji wizytowej. Model ten jest mniej oczywisty od tradycyjnego garnituru czy smokingu. Pozwala również na większą swobodę w doborze pozostałych elementów outfitu i dodatków. Na tego rodzaju fason może sobie pozwolić praktycznie każdy mężczyzna.

Możliwość komentowania KILKA SŁÓW O AKSAMITNYCH MARYNARKACH została wyłączona