Dodatki

MĘSKIE DODATKI: SKARPETY

Diabeł tkwi w szczegółach – powiedzenie to bardzo trafnie opisuje wpływ męskich skarpet na ogólny, wizualny odbiór stylizacji. Choć mogłoby się wydawać, że jest to dodatek, którego praktycznie nie widać – nie ma nic bardziej błędnego – skarpety widać, co więcej, stanowią one bardzo ważne dopełnienie męskiego outfitu. Nie każdy mężczyzna potrafi nosić skarpety – wybranie odpowiedniego modelu, który będzie komponował się z resztą stroju, to nie lada wyzwanie, szczególnie dla panów, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z wielką modą. Budowanie wizerunku, to nie tylko umiejętny dobór poszczególnych elementów stylizacji – garnituru, koszuli, krawata, obuwia – to również zręcznie poruszanie się po meandrach męskich dodatków, wśród których skarpety bezapelacyjnie wiodą prym.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/pol_m_DOTS-SOCKS-280.html

Uwaga – skarpety widać!

Niektórzy mężczyźni uważają nie słusznie, że skoro skarpet nie widać, to nie należy zbyt dużo czasu poświęcać temu zagadnieniu. W powyższym stwierdzeniu nie ma nawet ziarna prawdy – skarpety to jeden z najbardziej widocznych dodatków męskiej stylizacji. W czasach, w których zdecydowana większość panów wybiera garnitury o kroju taliowanym (zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6086-Marynarka-garniturowa-GELANO-PLM-3G-221-S.html, zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6085-Spodnie-meskie-garniturowe-GELANO-PLM-6G-221-S.html), w którym nogawka spodni lekko zwęża się ku dołowi, skarpety wychodzą na pierwszy plan. Podczas chodzenia, siadania czy zakładania nogi na nogę, materiał spodni unosi się lekko ku górze, prezentując skarpety. To od ich fasonu, koloru czy ewentualnego wzoru, zależy w dużej mierze, jak dana osoba będzie postrzegana – konserwatywnie, neutralnie czy niekorzystnie.

Najczęstszy błąd – za krótkie skarpety

Podobno nie ma na świecie trudniejszego do zniesienia widoku, aniżeli wyłaniająca się goła męska łydka, spod eleganckich materiałowych spodni. Odpowiedzialne są za to bez wątpienia zbyt krótkie skarpety lub te, które lubią się zsuwać, co wynika zapewne z ich wątpliwej jakości. To bardzo powszechny błąd w męskich stylizacjach – skarpety powinny mięć taką długość, która umożliwia swobodne siadanie czy unoszenie nogi, bez ryzyka zaprezentowania światu gołych łydek.

Błąd drugi – źle dobrany kolor i wzór

Kolejnym nie mniej istotnym błędem w męskich stylizacjach jest nieumiejętny dobór rodzaju skarpet do reszty outfitu – a konkretnie do stopnia jego sformalizowania. Obecnie trudno mówić o sztywnych regułach dress code, które narzucałyby konieczność noszenia określonego koloru skarpet. Jednolite modele, w stonowanych kolorach – nawiązujących do barwy spodni czy obuwia, należy nosić praktycznie tylko w wyjątkowych, bardzo uroczystych okolicznościach. Do takich sytuacji z pewnością zaliczyć można wieczorne przyjęcie, własny ślub czy inną równie wytworną uroczystość – choć i tu wielu mężczyzn decyduje się na złamanie konwenansów i przełamanie stylizacji odrobiną nonszalancji w postaci wzorzystych skarpet. Powiedzenie, że dodatki muszą odpowiadać kolorystyczne pozostałym elementom stylizacji, nie jest więc prawdziwe – w tym przypadku akceptowana jest kontrolowana ekstrawagancja, o czym mowa za chwilę.

Cechy charakterystyczne dobrych skarpet

Wybór odpowiednich skarpet, które dopełniałyby stylizację to nie lada wyzwanie – warto bowiem zwrócić uwagę na takie aspekty jak krój, rodzaj materiału, kolor, wzór, a także sposób wykończenia:

  • Fason.

Skarpety powinny mieć odpowiednią długość – szczególnie jeśli mowa o klasycznych modelach noszonych do tradycyjnych zestawów, bazujących na materiałowych spodniach. Odpowiednio długie skarpety zasłonią łydkę. Modele z elastycznym ściągaczem, nie będą się nadmiernie zsuwały – jest to bardzo ważne, ponieważ nie ma nic gorszego od notorycznie „zjeżdżającej” skarpety. Długość skarpet ma również znaczenie w przypadku stylizacji w okresie wiosenno-letnim, kiedy chętniej sięga się po spodenki czy bermudy. To czas, kiedy dopełnieniem outfitu powinny być stylowe stopki, które odsłaniają kostki.

  • Materiał.

Wydawać by się mogło, że najlepsze skarpety powinny być wykonane ze 100% bawełny – nic bardziej mylnego. Najlepsze gatunkowo skarpety mają w swoim składzie niewielki (nieprzekraczający na ogół 20%) dodatek włókien sztucznych. Ich zadaniem jest wzmocnienie skarpet, dzięki czemu są one bardziej odporne na ścieranie. Zadaniem włókien sztucznych jest również lepsze dopasowanie materiału do kształtu stopy i łydki – dzięki nim skarpeta idealnie układa się na nodze – nie zsuwa się i nie marszczy. Dobrą praktyką jest pielęgnacja skarpet zgodnie z zaleceniami producenta, co bardzo korzystnie wpływa na jakość dodatku.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6307-Skarpetki-w-hamburgery-DTS-SX-375-N.html

  • Kolor i wzór.

Szeroki wybór dostępnych kolorów i wzorów umożliwia tworzenie różnorodnych stylizacji, które są odmienne pod kątem sformalizowania. Dla mężczyzn ceniących klasyczną elegancję, idealne będą modele jednolite. Skarpety w kolorze korespondującym z odcieniem spodni czy obuwia to trafny wybór na bardzo wytworne okazje, o wysokim stopniu sformalizowania.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4013-Skarpetki-Dots-Socks-DTS-SX-083-C.html

Alternatywą dla modeli jednolitych są skarpety w ponadczasowe printy – grochy, romby, kratkę czy jodełkę. Taki dodatek subtelnie przełamie klasyczny charakter stylizacji, a jednocześnie nie będzie nadmiernie ekstrawagancki.


Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5283-Skarpetki-w-romby-DTS-SX-253-X.html

Dla mężczyzn ceniących najnowsze trendy, którzy chcą nadać stylizacji niepowtarzalnego charakteru i ożywić look za pomocą dodatków, odpowiednie będą skarpety w zabawne printy, obok których nie można przejść obojętnie.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-4863-Skarpetki-z-kwiatowym-motywem-DTS-SX-237-X.html

  • Sposób wykończenia.

Dobre jakościowo skarpety wyróżniają się starannym wykończeniem, które przejawia się w dbałości o detale i najdrobniejsze szczegóły. Płaskie szwy, wysoko jakościowy materiał, elastyczna gumka oraz nowoczesne wzornictwo – to klasyczne cechy dobrych męskich skarpet.

Skąd się wzięły wzorzyste skarpety?

Myli się ten, kto uważa, że kolorowe, wzorzyste skarpety to nowy trend, który pojawił się dopiero w XXI wieku. Historia wzorzystych dodatków sięga aż XVI wieku. W ówczesnych czasach bardzo popularne stały się krótkie spodenki, które eksponowały męskie nogi. Alternatywą dla klasycznych długich spodni, które przykrywały łydki, stały się więc kolorowe pończochy, które mężczyźni nosili również  w XVII i XVIII wieku. Taka moda obowiązywała wówczas na francuskim dworze. Z biegiem czasu zaczęła ją wypierać bardziej praktyczna moda angielska, której zasługą było to, że mężczyźni znów pokochali długie spodnie. Wzorzyste skarpety powróciły do łask w latach 50 XX wieku – choć nie są one utożsamiane z żadną subkulturą, pojawiają się w stylizacjach różnych grup społecznych – pracowników sektora kreatywnego, biznesmenów, a nawet polityków. Trend polegający na łączeniu wzorzystych skarpet ze stylizacjami na różne okazje, lansują od wielu lat włosi, którzy uznawani są za jednych z najbardziej eleganckich i stylowych mężczyzn na świecie.

Z czym łączyć wzorzyste dodatki?

Skarpety we wzory bardzo korzystnie prezentują się zarówno z jednolitymi, jak i wzorzystymi pozostałymi elementami stylizacji. Kolorowe dodatki pasują zarówno do klasycznych spodni garniturowych, jak i chinosów czy casualowych jeansów. Dobierając wyraziste skarpety, warto pamiętać o zachowaniu równowagi polegającej na tym, że kolor pojawiający się na dodatkach powinien nawiązywać do koloru, który występuje w stylizacji (np. na krawacie, koszuli czy poszetce).

Jak dobrać jednolite skarpety?

Gładkie modele powinny być o ton ciemniejsze niż kolor spodni czy obuwia. Do czarnego garnituru pasują skarpety w tym samym odcieniu. Do grafitowego zestawu odpowiednie będą skarpety grafitowe. Zbyt duży kontrast może bowiem obniżyć stopień sformalizowania outfitu. Dla panów, którzy nie przepadają za modowymi eksperymentami bezpieczne połączenia kolorystyczne będą najlepszym wyborem.

Kiedy można zrezygnować ze skarpet?

Ze skarpet należy całkowicie zrezygnować, nosząc odkryte obuwie – sandały czy klapki. Bardzo nie korzystnie prezentują się również skarpety w towarzystwie krótkich spodni – szortów, bermudów czy innych modeli, które eksponują nogi. Goła stopa to również dobre dopełnienie klasycznych mokasynów czy modnych espadryli – wówczas wystarczy wypielęgnowana skóra – w dobrym jakościowo obuwiu, stopa nie powinna się pocić.

Możliwość komentowania MĘSKIE DODATKI: SKARPETY została wyłączona