
MĘSKIE DODATKI: SZELKI
Szelki to jeden z najbardziej stylowych i nonszalanckich dodatków w męskiej garderobie. Paski noszone na ramionach, zapobiegają zsuwaniu się spodni – szczególnie tych z wyższym stanem, w których gurt kończy się na wysokości pępka. Męskie szelki to synonim elegancji i klasy – choć powszechnie utożsamiane z oficjalnym dress code, sprawdzą się również doskonale, jako dopełnienie stylizacji smart casualowych. Szelki przeżywają obecnie swój wielki renesans – coraz większa liczba mężczyzn zdaje sobie bowiem sprawę, z korzyści jakie wynikają z noszenia tego przykuwającego uwagę dodatku.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5690-Szelki-meskie-PLM-DX-013-W.html
Historia szelek w pigułce
Szelki to towarzysz spodni z wysokim stanem, które były niezwykle popularne na początku XX wieku. Gurt, czyli inaczej zaszewka, zakładka czy lamówka, a najprościej mówiąc, górna krawędź spodni w ówczesnych czasach sięgała mniej więcej do pępka. Było to miejsce znajdujące się stosunkowo wysoko na korpusie – szczególnie jeśli spojrzymy na fason popularnych dziś biodrówek. Spodnie z wysokim stanem determinowały potrzebę noszenia praktycznego dodatku, który utrzymałby ubranie na odpowiedniej wysokości. Okres wojenny – najpierw pierwsza, a potem druga wojna światowa sprawiły, że moda męska zyskała bardziej użytkowy charakter – mundury wojskowe z powodzeniem usunęły w cień szykowne szelki, zastępując je funkcjonalnymi paskami. Moda podobnie jak wiele innych rzeczy z upływem czasu wraca na właściwe tory – szelki są obecnie jednym z najbardziej pożądanych męskich dodatków, a stylowi mężczyźni chętniej wybierają właśnie tę alternatywę rezygnując z paska.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5689-Szelki-meskie-PLM-DX-013-G.html
Spodnie do szelek
Bardzo eleganckie szelki, wykonane ze szlachetnych materiałów, dedykowane do klasycznych spodni materiałowych bez szlufek, mających na ogół wyższy stan, wpisują się w klimat oficjalnego dress code. Spodnie przeznaczone do szelek wyróżniają więc dwa elementy:
- brak szlufek;
- wyższy stan.
Oczywiście powyższe modele dostępne są w eleganckich sklepach – stacjonarnych i internetowych z odzieżą męską. Odpowiednie spodnie można również zamówić u krawca – szycie ubrań na miarę jest świetnym pomysłem, szczególnie w przypadku posiadania niestandardowej sylwetki. Od powyższej zasady dotyczącej stosownego kroju spodni do szelek, istnieją pewne odstępstwa – dodatek dopełniający casualowe stylizacje, może iść w parze z klasycznym modelem spodni typu chino, lub ponadczasowymi jeansami. Nie jest to bowiem poważny błąd, aczkolwiek taki kompromis dopuszczalny jest jedynie w stylizacjach nieformalnych. Obecność szlufek należy wówczas zignorować – kardynalnym błędem jest bowiem jednoczesne noszenie paska do spodni i szelek.
Zalety spodni z wysokim stanem
Modele spodni z wyższym stanem – sięgającym mniej więcej pępka, czyli najbardziej wysuniętego punku na korpusie mają wiele zalet. To prawdziwe wybawienie dla pełnej sylwetki i obfitych kształtów. Wyższy stan skutecznie tuszuje drobne niedoskonałości, poprawiając tym samym wizualny odbiór męskiej sylwetki. Oczywiście spodnie z wysokim stanem mogą nosić również panowie o nienagannej figurze, choć z całą pewnością można pokusić się o stwierdzenie – że wysoki stan i szelki, to sprzymierzeńcy dobrze zbudowanych mężczyzn, którzy mają odstający brzuch.
Elastyczność
Głównym kryterium podziału szelek jest ich elastyczność, czyli inaczej rodzaj materiału, z którego dodatek został wykonany. Właśnie ten aspekt w decydującej mierze przesądza o stopniu sformalizowania szelek:
- Całkowicie elastyczne.
Jest to jeden z najpopularniejszych modeli, który jest jednocześnie najbardziej dostępny cenowo. Szelki w całości wykonane z rozciągliwych gum, praktycznie nie mają żadnych wad. Jednym zastrzeżeniem, które można wysunąć w ich stronę, jest fakt, że z biegiem czasu tracą elastyczność i trzeba je regularnie dopasowywać do sylwetki. Pomocne są w tym regulacje umieszczone na paskach. Taki rodzaj szelek najczęściej zakończony jest zapięciem na zatrzask, czyli tak zwaną „żabkę”. Szelki całkowicie elastyczne pasują zarówno do stylizacji oficjalnych, jak i smart casualowych.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5688-Szelki-meskie-PLM-DX-013-D.html
- Sztywne, z elastycznym końcem.
Szelki, w których paski na ramionach wykonane są z nieelastycznych materiałów np. z mory, jedwabiu, filcu lub innej tkaniny, natomiast pasek znajdujący się na plecach jest elastyczny, co umożliwia swobodne schylanie się i wykonywanie innych ruchów ciała. Takie modele najczęściej zapinane są na guziki. Charakterystyczne dla sztywnych szelek są elementy wzorzyste, które pokrywają materiał znajdujący się na naramiennych paskach. Taki rodzaj szelek ma wyższy stopień sformalizowania aniżeli szelki całkowicie elastyczne, wykonane z gumy.
Fason
Krój szelek nie wpływa znacząco na wygodę noszenia dodatku. Najczęściej spotyka się szelki z pojedynczym paskiem z tyłu, który układa się w kształt litery Y. Mniej popularne są szelki z podwójnym paskiem w tylnej części, który z kolei układa się w kształt litery X. Zarówno jeden, jak i drugi fason jest bardzo praktyczny i stylowy.
Zapięcie
W szelkach można spotkać się z dwoma rodzajami zapięć:
- Guziki.
Na gurcie spodni znajdują się guziki – z przodu wszyte z reguły od wewnętrznej strony, z tyłu ubrania mogą być umieszczone wewnątrz lub na zewnątrz gurtu. Szelki przypinane są do guzików za pomocą skórzanych lub plecionych zapięć.
- Klipsy.
Tak zwane „żabki”. Idealne wykończenie szelek przeznaczonych na bardziej casualowe okazje. Wadą klipsów jest fakt, że mogą one odpinać się podczas gwałtownych ruchów ciała. Żabka może być wykonana z plastiku, tworzywa sztucznego, imitacji srebra, złota lub mosiądzu.
Kolor i wzór
Szelki wykonane z jednolitych materiałów mają na ogół wyższy stopień sformalizowania. Takie modele sprawdzą się jako dopełnienie stylizacji oficjalnych – przeznaczonych na wyjątkowe okazje np. przyjęcie, ślub lub inną ważną uroczystość. Modele wzorzyste – na których dominują printy np. florystyczne, geometryczne czy zwierzęce mają niższy stopień sformalizowania. To trafnie uzupełnienie stylizacji smart casualowych, odpowiednich na co dzień – spotkanie z przyjaciółmi, randkę czy obiad w rodzinnym gronie.
Jak nosić szelki?
Wybierając szelki, obowiązkowo należy zrezygnować z obecności paska w stylizacji. Najlepiej stylowe paski na ramionach prezentują się w towarzystwie spodni z wyższym stanem, które pozbawione są szlufek. Jeśli wybrany model spodni jednak ma szlufki, można się ich pozbyć u krawca, który zręcznie i sprawnie, usunie niechciany element wykończeniowy ubrania. Szelki wzorzyste i kolorowe należy nosić na mniej oficjalne okazje, podczas gdy modele w stonowanych kolorach korespondujących z barwą pozostałych elementów stylizacji, zaleca się nosić na formalne wydarzenia. Szelki w tradycyjnym klasycznym dress code, mówiącym o zasadach ponadczasowej elegancji, uważane są za element bieliźniany, którego nie należy pokazywać. Oczywiście współcześnie mało kto przejmuje się konserwatywnymi zasadami dress code, bardzo często czyniąc szelki jednym z najbardziej przykuwających uwagę elementów stylizacji. Szelki wyróżniające się na tle koszuli to bardzo dobry sposób na dodanie charakteru outfitowi.
Jak dobrać szelki?
Wybierając idealny model, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na rodzaj materiałów, z których szelki zostały wykonane – chodzi tu przede wszystkim o paski, a także o elementy wykończeniowe – zapięcie i ewentualne wstawki. Szelki powinny mieć regulację i kolor, który z łatwością podda się stylizacjom i dopasuje się do pozostałych elementów garderoby. Długość szelek należy wyregulować adekwatnie do potrzeb, tak aby stabilnie utrzymywały one spodnie na odpowiedniej wysokości.
Zalety noszenia szelek
Wielu specjalistów mody męskiej uważa szelki za najbardziej praktyczny dodatek. Tym, co odróżnia szelki od paska, jest fakt, że ten drugi dodatek nie do końca spełnia swoją funkcję. Zadaniem zarówno szelek, jak i paska jest bowiem utrzymanie spodni na odpowiedniej wysokości. Jak wielu mężczyzn zdążyło się przekonać, spodnie z paskiem lubią zsuwać się pod linię brzucha, co wygląda bardzo niekorzystnie. Wymusza to odruch ciągłego podciągania spodni. Bardzo mocne zapięcie paska może z kolei powodować dyskomfort i nieprzyjemny ucisk. Szelki natomiast są niezawodne – doskonale utrzymują one spodnie we właściwej pozycji, poprawiają wizualny odbiór sylwetki oraz świetnie dopełniają look.
Kolorystyczne zestawienia
Bardzo korzystnie prezentują się stylizacje, w których szelki odróżniają się na tle koszuli. Do ubrania w stonowanym odcieniu – bieli czy błękitu, pasują dodatki w mocnych i wyrazistych kolorach. Choć dobranie odcienia szelek do koszuli nie jest uważane za błąd, zdecydowanie lepiej jest postawić na dodatek w innym kolorze. Szelki pasują do praktycznie wszystkich koszul – zarówno tych z kołnierzykiem włoskim, a także do klasycznego kenta czy button-down.

