Dodatki

RODZAJE KOŁNIERZYKÓW. DLA KOGO I NA JAKĄ OKAZJĘ?

Kołnierzyk jest tym, co decyduje o stopniu formalności koszuli. Oczywiście charakter ubrania determinuje również kolor, ewentualny wzór na tkaninie, a także długość rękawów i sposób zapięcia mankietów, ale to właśnie kołnierzyk przesądza o tym, czy koszula jest odpowiednia na oficjalne okazje, czy sprawdzi się raczej na co dzień. Warto również wspomnieć, że rodzaj kołnierzyka może genialnie wpływać na wizualną percepcję sylwetki – przede wszystkim górnych partii ciała. Dopełnieniem kołnierzyka w męskiej koszuli są dodatki – krawat lub mucha, a i w tym przypadku należy pamiętać o kilku ważnych zasad komponowania stylizacji.

Obowiązkowa baza

Męska garderoba bez klasycznej koszuli z kołnierzykiem nie może być kompletna. Koszula jest obowiązkową bazą stylizacji na różne okazje – codzienne, biznesowe czy wizytowe. Model z kołnierzykiem akcentuje indywidualny charakter zestawu – wzmacnia lub przełamuje jego charakter. Krój z długim rękawem jest bardziej uniwersalny od fasonu z krótkim rękawem, który ma niższy stopień formalności. Tradycyjna koszula z kołnierzykiem ładnie komponuje się z pozostałymi częściami garderoby – dodatkami, marynarkami i spodniami.

Formalność ubrania

To nic innego niż zbiór właściwości czy cech charakterystycznych, które sprawiają, że dane ubranie nadaje się na wizytowe okazje lub sprawdza się wyłącznie w wydaniu casualowym, nieformalnym. W przypadku męskiej koszuli należy rozważyć kilka aspektów – poczynając od rodzaju kołnierzyka, poprzez długość rękawów, na materiale czy kolorze tkaniny skończywszy.

Nie tylko kołnierzyk

Stopień formalności koszuli kształtuje między innymi:

  • Długość rękawów.

Długie rękawy są bardziej uniwersalne i wizytowe od krótkich rękawów, które sprawdzają się głównie latem, jako baza codziennych zestawów z jeansami, szortami czy chinosami.

  • Rodzaj materiału.

Najlepsze jakościowo, a zarazem najwygodniejsze są koszule, w których składzie dominują włókna naturalne np. bawełna, jedwab czy len. Takie modele świetnie nadają się na biznesowe i wizytowe okazje, podczas których niezwykle ważny jest komfort noszenia.

  • Sposób zapięcia mankietów.

Mankiety na spinki utożsamiane są z klasyczną elegancją, dlatego też lepiej akcentują formalny klimat zestawu. Mankiety na guziki zaś są z pewnością bardziej uniwersalne, ale jednocześnie mają niższy stopień formalności.

  • Krój.

Koszule można najogólniej rzecz ujmując podzielić na dwie kategorie – SLIM FIT i REGULAR FIT. Zarówno jedna, jak i druga kategoria może być uważana za formalną, pod warunkiem, że ubranie ma umiejętnie dopasowany rozmiar, kolor, a także rodzaj kołnierzyka i sposób zapięcia mankietów.

  • Kolor i wzór.

Gładkie koszule, w kolorach z klasycznej palety barw to must-have oficjalnych zestawów. Wzorzyste modele – w paski, kropki, wyraziste motywy przedstawiające kwiaty czy zwierzęta wyróżniają się niebanalnym wyglądem i niższym stopniem formalności.

Rodzaje kołnierzyków

Kołnierzyki męskich koszul można podzielić na cztery, najczęściej dominujące kategorie, które cieszą się największą popularnością:

Kent

Najchętniej wybierany model – koszula z kołnierzykiem klasycznym typu kent. To fason z tradycyjnymi wyłogami, które są dosyć długie i blisko rozstawione. Koszula odpowiednia dla mężczyzn zarówno o szczupłej, jak i mocno zbudowanej sylwetce. Kołnierzyk fantastycznie układa się pod szyją. Dopełnieniem zestawu może być krawat lub mucha – wybór dodatku zależy od indywidualnych preferencji i upodobań, a także stopnia formalności okazji, na którą komponowany jest look. Kent sprawdzi się na co dzień, do pracy oraz na specjalne okazje.

Zobacz tutaj: Koszula męska w kolorze białym (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Biała koszula męska w kwiaty do stylizacji eleganckich i casualowych (pakolorente.com) 

  • Klasyczne wyłogi, które dobrze wyglądają na każdej sylwetce – szczupłej, masywnej, drobnej, przysadzistej, wysokiej, niskiej.
  • Do kenta pasuje krawat i mucha. Kołnierzyk można również nosić nonszalancko rozpięty.
  • Koszulę z klasycznym kołnierzykiem można założyć na różne okazje, o odmiennym stopniu formalności.
  • Fantastycznie poprawia wizualne proporcje i owal twarzy.

Button-down

Kołnierzyk na guziki, który genialnie prezentuje się w stylizacjach casualowych i pół-formalnych. Model button-down ma niższy stopień formalności od klasycznego kołnierzyka. To nowoczesna propozycja, dla osób ceniących aktualne trendy. Kołnierzyk można nosić rozpięty lub w duecie z krawatem np. dzierganym knitem. To dobra alternatywa dla wszystkich panów – bez względu na wiek czy rodzaj posiadanej sylwetki.

Zobacz tutaj: Koszula męska PLM-1X-601-N FERDINO w prążki, tkanina od renomowanego producenta Tessitura Monti (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Tenzo koszula niebieska klasyczna na każdą okazję z kołnierzykiem typu button down (pakolorente.com) 

  • Sprawdza się na co dzień i na mniej formalne okazje.
  • Można go nosić z dodatkiem – krawatem lub z nonszalancko odpiętym górnym guzikiem.
  • Pasuje do wszystkich rodzajów sylwetek.

Pół-włoski

Koszule z kołnierzykiem pół-włoskim wyglądają niezwykle interesująco. Wyłogi są dosyć krótkie i szeroko rozstawione, co sprawdza się szczególnie w przypadku osób z drobnym owalem twarzy. Kołnierzyk pół-włoski można dopełnić krawatem lub muchą – wybór dodatku jest kwestią indywidualną i w większości przypadków podyktowaną osobistymi przekonaniami. Tego typu model sprawdzi się na różne okazje – podobnie jak kent jest uniwersalny i praktyczny.

Zobacz tutaj: Koszula męska PLM-1X-605-A JULIO z mikrowzorem, tkanina od renomowanego producenta Tessitura Monti (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Koszula męska PADCUL w niebieskie pasy (pakolorente.com) 

  • Wyłogi są krótkie i szeroko rozstawione.
  • Koszula z kołnierzykiem pół-włoskim zajmuje to samo miejsce w hierarchii formalności, co model typu kent.
  • Pasuje szczególnie szczupłym panom, o drobnej twarzy (optycznie poszerza).
  • Można do niego nosić krawat lub muchę.

Łamany

Model z łamanym kołnierzykiem to element, który wspaniale wzmacnia charakter wieczorowych stylizacji, dedykowanych na specjalne okazje, o wysokim stopniu formalności. Wyłogi są odpowiednio zagięte i świetnie pasują do szykownej muchy, która razem z kołnierzykiem tworzy spójną, nieprzeciętną całość. Taki fason jest uniwersalny – pasuje zarówno osobom o drobnej, jak i mocnej budowie ciała.

Zobacz tutaj: Koszula męska z krytą plisą i łamanym kołnierzykiem pod muchę (pakolorente.com) 

Zobacz tutaj: Koszula męska smokingowa biała | Kołnierzyk pod muchę mankiety na zapinkę (pakolorente.com) 

  • Wyłogi są szeroko rozstawione, krótkie, zagięte.
  • Jest to jeden z najbardziej formalnych fasonów.
  • Do łamanego kołnierzyka pasuje mucha.
  • Jest to uniwersalny model, na specjalne okazje.
Możliwość komentowania RODZAJE KOŁNIERZYKÓW. DLA KOGO I NA JAKĄ OKAZJĘ? została wyłączona