CO WARTO WIEDZIEĆ O POLIESTRZE?
Poliester to bardzo popularny syntetyczny materiał wykorzystywany w przemyśle odzieżowym. Poliester ma wiele zalet, które sprawiają, że ubrania uszyte z tego włókna są chętnie noszone zarówno przez miłośników mody casualowej, jak i wizytowej. Co warto wiedzieć o poliestrze? Jakie właściwości ma włókno, które powstaje w laboratorium?
Pierwsze sukcesy i porażki
Włókno poliester pojawiło się w szeroko pojętym przemyśle odzieżowym kilka dekad temu – mniej więcej podczas II wojny światowej. Materiał ten doceniano za wytrzymałość i odporność – poliestrowe ubrania nie ulegały zagnieceniom i nawet po kilku dniach noszenia wyglądały schludnie i estetycznie. Oczywiście wskazywano również na wady syntetycznego włókna – zarzuty dotyczyły głównie jego niskiej jakości czy faktu, że mało efektywnie przepuszcza ono powietrze, co sprawia, że skóra bardziej się poci.
Proces technologiczny
Poliester powstał w latach 30 XX wieku. Został opatentowany dokładnie w roku 1941 przez Jamesa Tennanta Dicksona i Johna Rexa Whinfielda – dwóch chemików pochodzenia brytyjskiego. Termin „syntetyczne włókno” oznacza, że powstaje ono w laboratorium chemicznym. Poliestry to inaczej polimery z wiązaniami estrowymi, które są wynikiem estryfikacji hydroksykwasów. W efekcie tego powstaje z kolei politereftalan etylenu (w skrócie PET). Granulat PET topi się w temp. 280 stopni, a włókna, które tworzą się w wyniku tego procesu, przędzie się.
Rozkwit popularności
Szał na ubrania uszyte z poliestru przypada na lata 60 i 70 ubiegłego wieku. W tamtym okresie zachwycano się funkcjonalnością i praktycznością poliestrowej odzieży. Wielkim atutem ubrań wykonanych z włókien poliestrowych była ich stosunkowo niska cena w porównaniu z modelami uszytymi z naturalnych materiałów np. wełny, kaszmiru czy jedwabiu.
Właściwości
Poliestrowa odzież wyróżnia się przede wszystkim:
- Elastycznością (dobrze dopasowuje się do sylwetki).
- Sprężystością (nie gniecie się).
- Wytrzymałością (nie odkształcają się pod wpływem ciepła i wilgoci).
- Uniwersalnym charakterem.
- Praktycznością (ubrań z poliestru nie trzeba prasować).
- Wygodą noszenia (nie krępują swobody ruchów).
- Poliester jest odporny na plamy z uwagi na to, że włókna syntetycznie nie wchłaniają innych substancji (stąd tak duża popularność poliestrowej odzieży outdoorowej).
- Włókna poliestrowe nie pochłaniają wilgoci (bielizna termoaktywna wykonana z poliestru będzie więc prawdziwym strzałem w dziesiątkę).
- Ubrania z poliestru szybko schną.
- Odzież poliestrowa jest niedroga w produkcji, co sprawia, że ceny rynkowe ubrań są niezwykle przystępne.
Skład
Odzież – spodnie, koszulki, kurtki, mogą być wykonane w 100% z włókien poliestrowych. Równie często spotykane są ubrania uszyte z mieszaniny wielu włókien np. poliestru i bawełny lub poliestru i wiskozy. W wielu przypadkach w składzie obecne są również włókna elastyczne, zapewniające lepsze dopasowanie materiału do sylwetki.
Ubrania
Przy wykorzystaniu poliestru powstaje wiele modeli, różniących się krojem, funkcjonalnością i praktycznością. Najpopularniejsze są okrycia wierzchnie z włókien poliestrowych, które nie ustępują marynarkom czy spodniom wykonanym z tej tkaniny. W męskiej garderobie powinny się również znaleźć dodatki, które w składzie mają poliester, takie jak skarpety, czapki czy szaliki.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7117-Kurtka-meska-CALDERA-P20WF-5X-018-G.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7908-Marynarka-garniturowa-meska-PLM-3G-050-G.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7984-Plaszcz-meski-P21WF-7X-033-A.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-7827-Spodnie-meskie-P21WF-WX-004-S.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8107-Czarne-skarpety-w-kolorowe-wzory-DTS-SX-468-C.html