Dodatki

MĘSKA BIELIZNA TERMOAKTYWNA NA ZIMĘ

Bielizna termoaktywna to podstawowy element męskiej garderoby w sezonie jesienno-zimowym. Koszulka i spodnie zapewniające komfort termiczny, efektywnie wentylujące powietrze i skutecznie odprowadzające wilgoć na zewnątrz, sprawdzą się również podczas uprawiania sportów – zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniu np. siłowni. Zaletą bielizny termoaktywnej jest jej duża elastyczność, dzięki czemu idealnie układa się ona na ciele, tworząc wrażenie tak zwanej „drugiej skóry” („second skin”). Na bieliznę z powodzeniem można założyć pozostałe elementy stylizacji – klasyczne spodnie, dresy, T-shirt czy koszulę, a nawet elegancki garnitur.

Wyjątkowa bielizna

Modele termoaktywne zostały wykonane ze specjalnie przygotowanych włókien, które najczęściej mają bardzo zróżnicowany skład. Bielizna termoaktywna może mieć w składzie wyłącznie włókna sztuczne lub połączenie włókien syntetycznych i naturalnych np. wełny z merynosów, lub kaszmiru. To, z czego została wykonana bielizna, zależy głównie od użytych w procesie produkcyjnym technologii. Modele termoaktywne są na ogół elastyczne, rozciągliwe i wielofunkcyjne, co oznacza, że oprócz ochrony organizmu przed wychłodzeniem i wilgocią, mogą również zapobiegać powstawaniu urazów i otarć, dzięki specjalnym nakładkom w okolicach łokci czy kolan.

Termiczna vs. Termoaktywna

Zasadnicza różnica pomiędzy bielizną termoaktywną a termiczną nie sprowadza się wyłącznie do terminologii. Model termiczne to te, których zadaniem jest ochrona ciała przed chłodem. Bielizna termiczna pomaga w utrzymaniu właściwej temperatury ciała – i na tym jej funkcja się kończy. Ten typ bielizny nie zapewnia odpowiedniej wentylacji i nie odprowadza wilgoci na zewnątrz. Za bieliznę termiczną można uznać w zasadzie każdy, nawet klasyczny typ bielizny np. bawełniane bokserki, podkoszulki. Z kolei bielizna termoaktywna to ten typ odzieży, który oprócz tego, że chroni organizm przed wychłodzeniem, zapewnia również utrzymanie optymalnej temperatury ciała, a także odprowadza wilgoć na zewnątrz. To znacznie bardziej wyspecjalizowany rodzaj bielizny, który wyróżnia się swoją wielofunkcyjnością.

Gdzie sprawdzi się bielizna termoaktywna?

Ten rodzaj męskiej bielizny to must-have na chłodniejsze miesiące – dopełnienie stylizacji, wpisującej się w klimat jesienno-zimowy, wygodnym modelem termoaktywnym, zapewni pożądany komfort termiczny i swobodę ruchów. To również doskonała alternatywa dla osób aktywnie uprawiających sporty – bieganie, jazdę na rowerze, wspinaczkę górską czy inny typ aktywności fizycznej. Bielizna termoaktywna sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz – specjalnie przygotowane włókna zapobiegają bowiem przegrzaniu i wychłodzeniu się organizmu.

Typy bielizny termoaktywnej

Najprostsza klasyfikacja rodzajów bielizny termoaktywnej sprowadza się do podziału dedykowanego adekwatnie do konkretnych dyscyplin sportowych:

  • Bielizna do jazdy na rowerze.

Na rower idealnie sprawdzi się model dobrze przylegający do ciała, który będzie odpowiednio elastyczny i wytrzymały. Ważne, aby bielizna nie podwijała się i nie marszczyła. Komfort jady poprawi specjalna wkładka, umieszczona pomiędzy nogawkami spodni czy spodenek, która będzie chronić przed otarciami najwrażliwszych miejsc ciała.

  • Bielizna na narty i górską wspinaczkę.

Głównym zadaniem bielizny na zimowe szaleństwa jest ochrona organizmu przed wychłodzeniem, a także efektywne odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. Dobrym pomysłem dopełniającym stylizację na narty czy górską wspinaczkę, będzie bielizna z dodatkiem wełny np. z merynosów, która jest miła w dotyku i delikatna dla skóry.

  • Bielizna do biegania.

Ponieważ biegać można przez cały rok, w ofercie sklepów specjalistycznych znajdują się zarówno modele dedykowane na lato, jak i te przeznaczone na zimę. Bielizna na cieplejsze miesiące jest znacznie cieńsza, modele na chłodniejszą porę roku są grubsze i można na nie założyć inne elementy garderoby – spodnie dresowe czy bluzę.

  • Bielizna na siłownię.

Na siłowni sprawdzi się cienka bielizna, wykonana z tkanin syntetycznych, które są odpowiednio wytrzymałe i elastyczne. Zakładając bieliznę termoaktywną, w pomieszczeniu, można całkowicie zrezygnować z pozostałych elementów stylizacji.

Rodzaj materiałów

Choć powszechnie uważa się, że to tkaniny naturalne cieszą się najlepszymi właściwościami, nie jest to do końca prawda. W przypadku bielizny termoaktywnej równie korzystne działanie wykazują tkaniny syntetyczne, które poprawiają elastyczność i wytrzymałość ubrania.

  • Tkaniny naturalne.

W niektórych modelach bielizny termoaktywnej wykorzystuje się wełnę merynosów lub inny typ wełny np. kaszmir, który wyróżnia się niebywałą miękkością. Zdecydowanie odradza się bawełnę, która pochłania wilgoć i sprawia, że ubranie staje się cięższe.

  • Tkaniny sztuczne.

Elastan, poliamid czy inne syntetyczne tkaniny zapewniają lepszą elastyczność i wytrzymałość. Ubrania wykonana z materiałów, które mają strukturę kanalikową, są nie tylko gładkie i dobrze przylegające, ale przede wszystkim efektywnie wentylują powietrze i odprowadzają wilgoć na zewnątrz.

Grubość materiału

Bieliznę termoaktywną można podzielić na trzy grupy:

  • Bielizna ciepła.

Została wykonana ze stosunkowo grubych materiałów, których celem jest utrzymanie właściwej temperatury ciała. Skutecznie oddycha i odprowadza wilgoć. Jest idealna na zimę i na ekstremalne zimowe wyprawy.

  • Bielizna średnia.

Dedykowana na okres przejściowy – wiosnę lub jesień. Sprawdzi się w niskich i średnich temperaturach.

  • Bielizna lekka.

Przeznaczona na lato i wiosnę, dla tych osób, które chcą uniknąć uczucia „przepocenia” podczas wzmożonego wysiłku fizycznego. Odpowiednia do pomieszczeń i jako pierwsza warstwa w stylizacji na tak zwaną „cebulkę”.

Fason

Modele termoaktywne dostępne są najczęściej w kompletach – spodnie lub spodenki z koszulką – opcjonalnie z krótkim lub z długim rękawkiem. Na rower sprawdzą się spodenki z szelkami i praktyczną wkładką pomiędzy nogami. Na rower czy wspinaczkę idealny będzie model ze wzmocnieniami na łokciach oraz na kolanach.

Rozmiar bielizny termoaktywnej

Wybór odpowiednio dobranego do sylwetki rozmiaru gwarantuje skuteczne działanie bielizny termoaktywnej – zarówno za małe, jak i za duże ubranie nie zapewni skutecznej ochrony przed wychłodzeniem. Producenci bielizny stosują najczęściej bardzo szczegółową rozmiarówkę, którą odbiera się adekwatnie do wzrostu podanego w centymetrach. Niektórzy dla uproszczenia stosują rozmiarówkę europejską, od „S” do „XL” – gdzie „S” oznacza „small” (najmniejszy rozmiar), a „XL” – „extra large” (największy rozmiar).

Pranie i pielęgnacja odzieży termoaktywnej

Bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta, które umieszczone są na metce ubrania – dzięki temu znacznie dłużej można się cieszyć dobrą kondycją bielizny i jej wysokimi właściwościami. Zazwyczaj sugeruje się, aby odzież termoaktywną prać w temperaturze nie wyższej niż 30 stopni Celsjusza, z ubraniami o podobnym lub tym samym kolorze.

Stylizacja wielowarstwowa odpowiedzią na chłód jesienno-zimowy

Dobrym pomysłem w sezonie jesienno-zimowym jest tworzenie stylizacji na tak zwaną „cebulkę”, które zapewniają optymalny komfort termiczny. To doskonała opcja zarówno w przypadku outfitów casualowych, jak i tych przeznaczonych na bardziej oficjalne okazje np. do pracy czy na ważne spotkanie. Bieliznę termoaktywną można założyć jako pierwszą warstwę odzieży, która dotyka bezpośrednio skóry. Wybór modelu w neutralnym kolorze – białym, beżowym czy czarnym, pozwoli z łatwością dopasować do niej pozostałe elementy stylizacji, spod których bielizna nie będzie widoczna. Na bieliznę termoaktywną można założyć casualowe spodnie – modele typu chino lub ponadczasowe jeansy, lub bardziej wizytowe – spodnie garniturowe. Góra outfitu – elegancka koszula, mniej formalny sweter czy golf, idealnie ułoży się na koszulce termoaktywnej. Na oficjalne okazje look można dopełnić stylową marynarką pasującą do spodni. Stylizacja wielowarstwowa pozwala na swobodne dopasowanie outfitu do warunków atmosferycznych, które mogą dynamicznie się zmieniać. To dobra opcja dla osób, których spotkanie odbywa się na świeżym powietrzu, lub tych, których obowiązki zawodowe łączą potrzebę dużej mobilności z kontaktami z klientami.

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-5997-Koszula-meska-ASANA-PLM-1X-509-N.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6335-Marynarka-garniturowa-JERARDO-PLM-3G-222-G.html

Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6334-Spodnie-meskie-garniturowe-JERARDO-PLM-6G-222-G.html

Możliwość komentowania MĘSKA BIELIZNA TERMOAKTYWNA NA ZIMĘ została wyłączona