
CZY DŁUGOŚĆ MA ZNACZENIE?
Długość jest jednym z najważniejszych parametrów w modzie – nie tylko męskiej. Dopasowując spodnie, koszulę, marynarkę, krawat czy płaszcz, należy zwrócić uwagę na fason ubrania, jego kolor i jakość, ale przede wszystkim na długość, która wpływa na wizualną percepcję sylwetki oraz estetykę całego zestawu. Jak dobiera się prawidłową długość nogawek i czym różnią się, koszule casualowe i biznesowe – na te i inne pytania, znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule.
Spodnie
Spodnie z długą do kostek nogawką to podstawowy element męskiej garderoby. Modele garniturowe, jeansy i chinosy, które stanowią bazę stylizacji na różne okazje, powinny mieć odpowiedni fason, który podkreśla mocne strony sylwetki i odwraca uwagę lub tuszuje ewentualne niedoskonałości. O ile spodnie z denimu czy modele typu chino, znacznie łatwiej jest dopasować, z uwagi na fakt, że ich krój jest bardziej casualowy, o tyle fasony garniturowe, mogą już przysporzyć odrobinę kłopotów, szczególnie jeśli chodzi o adekwatną do postury, długość nogawek. Spodnie z materiału mogą tworzyć maksymalnie jedno zagięcie – tuż nad linią buta. Za krótkie nogawki będą wyglądać karykaturalnie, a za długie nieestetycznie i dodatkowo zniekształcą pozytywny odbiór sylwetki. W przypadku nie typowej budowy ciała warto niekiedy pokusić się o wykonanie drobnych poprawek krawieckich, których zadaniem jest odpowiednie dopasowanie długości spodni do wzrostu.
Zobacz tutaj: Spodnie męskie garniturowe grafitowe Slim Fit w dużą kratę (pakolorente.com)
Szorty
Wydawać by się mogło, że skoro mowa o spodenkach z krótką nogawką, nie ma się nad czym zastanawiać, a długość w tym modelu nie stanowi problemu. Nic bardziej mylnego. Długość szortów – szczególnie tych, które zakłada się na co dzień, jako bazę stylizacji casualowej, ale nie koniecznie plażowej, powinna być adekwatna do okoliczności i sytuacji. Za krótkie spodenki mogą bowiem obnażyć wszystkie niedoskonałości sylwetki i sprawić, że całość będzie wyglądać niechlujnie i z pewnością nie będzie widokiem miłym dla oka. Szorty codzienne, wykonane z bawełny, z kieszeniami i praktycznym zapięciem na suwak czy guzik, powinny mieć długość mniej więcej do kolan – taki model można z powodzeniem założyć do T-shirta, wzorzystej koszuli z kołnierzykiem, koszulki polo, a nawet sportowej marynarki z lnu.
Zobacz tutaj: Szorty męskie P20SF-WS-003-N – Pako Lorente
Koszula
Poszczególne modele męskich koszul – formalne, biznesowe czy casualowe, różnią się nie tylko jakością materiału, z którego są wykonane, kolorem czy wzorem, a także fasonem (SLIM FIT lub REGULAR FIT), ale przede wszystkim długością. Klasyczne koszule formalne, które zakłada się na wizytowe okazje, są z reguły dłuższe. Ich specyficzny fason umożliwia bowiem swobodne włożenie materiału do środka spodni, dzięki czemu całość wygląda schludnie i estetycznie. Koszule codzienne z kolei często są krótsze – takie ubranie nie tylko bowiem wkłada się do środka spodni, ale niekiedy nosi się na zewnątrz. Nonszalanckie pozostawienie materiału koszuli na zewnątrz jeansów, chinosów czy szortów, w połączeniu z podwiniętymi rękawami i odpiętym górnym guzikiem kołnierzyka, akcentuje swobodny, luźny, codzienny styl zestawu.
Zobacz tutaj: Koszula męska w czarnym kolorze (pakolorente.com)
Zobacz tutaj: Koszula męska wzorzysta z klasycznym kołnierzykiem (pakolorente.com)
Marynarka
Dobrze dopasowana do sylwetki marynarka to klucz do sukcesu udanej stylizacji. Idealna męska marynarka będąca częścią zestawu dwu lub trzyczęściowego (garnitur z kamizelką), powinna mieć również stosowną długość. Eleganckie modele sięgają z reguły do połowy pośladków – rozcięcie znajdujące się z tyłu marynarki (klasyczne, wizytowe modele mają na ogół dwa rozcięcia), ułatwia wykonywanie ruchów i swobodne przemieszczanie się. Dłuższa marynarka – zakrywająca w całości pośladki zniekształca właściwe proporcje sylwetki, zaś krótsza – sięgająca pasa, ma niski stopień formalności.
Zobacz tutaj: Marynarka garniturowa męska w granatowym kolorze w kratę (pakolorente.com)
Krawat
Wyzwaniem dla niektórych osób jest umiejętny dobór dodatków, które stanowią ważny element każdej stylizacji. Często spotykanym widokiem są zarówno za krótkie, jak i za długie krawaty, które stanowią dopełnienie wizytowych zestawów. Idealnie dopasowany dodatek, powinien prawidłowo sięgać klamry paska od spodni. Za długi krawat to bezpośrednia przyczyna stylizacyjnego faux-pas, za krótki zaś wygląda śmiesznie i nieelegancko.
Zobacz tutaj: Krawat męski P20SP-KX-129-X – Pako Lorente
Skarpety
Męskie skarpety, podobnie jak damskie dostępne są w wielu fasonach różniących się krojem, tkaniną, kolorem czy wzorem. Wiosną i latem częściej sięga się po „stopki”, które pasują do mokasynów, espadryli czy loafersów. W sezonie jesienno-zimowym, wybiera się raczej ciepłe modele, wykonane z mięsistych materiałów, które przede wszystkim mają za zadanie zapewnić komfort termiczny. Niezależnie od fasonu, rodzaju materiału czy koloru, dobierając skarpety do stylizacji wizytowych, o wysokim stopniu formalności, należy bacznie przyjrzeć się ich długości. Kardynalnym błędem zestawów oficjalnych są za krótkie skarpety, które obnażają skórę w momencie siadania czy zakładania nogi na nogę. Wizytowe skarpety powinny być odrobinę dłuższe – zakrywające łydkę, tak aby skóra pomiędzy dodatkiem a nogawką spodni, nie była widoczna.
Zobacz tutaj: Skarpety męskie granatowe z czerwonym wzorem (pakolorente.com)
Pasek
Jeśli bazą stylizacji są spodnie ze szlufkami w pasie, obowiązkowym dodatkiem jest pasek. Model pasujący do całości stopniem formalności, na który wpływ ma rodzaj materiału, z którego pasek jest wykonany, kolor czy kształt klamry, powinien mieć również właściwą długość. Za długi pasek będzie bowiem niewygodny w noszeniu – oplecie pas, nadmiarem centymetrów, uniemożliwiając swobodne wykonywanie ruchów. Za krótki zaś kompletnie nie spełni swojej funkcji.
Zobacz tutaj: Pasek męski PLM-PX-805-G – Pako Lorente