
WSZYSTKO, CO POWINIENEŚ WIEDZIEĆ O PIKOWANYCH KURTKACH
Ówcześnie pikowana kurtka była symbolem mody brytyjskiej, a obecnie fason ten jest obowiązkowym elementem w praktycznie każdej garderobie. Od lat 60-tych, kiedy to model ten pojawił się w świadomości ludzi, kurtka męska przebyła bardzo długą drogę. Poznaj historię ponadczasowego okrycia wierzchniego i zobacz, jak je nosić współcześnie.
Korzenie
Sama metoda pikowania materiału ma swój początek w średniowieczu. Szczytem popularności tej techniki był wiek XVII. Ten sposób szycia wykorzystywano na całym świecie – od Europy po Daleki Wschód. Na początku pikowano tekstylia np. narzuty na łóżko, a następnie elementy stroju. Pikowanie materiału podnosi funkcjonalność tkaniny – zapewnia skuteczną izolację ciepła. Zatrzymane pomiędzy warstwami materiału powietrze, a także liczne przeszycia przyczyniają się przede wszystkim do tego, że temperatura ciała jest efektywniej chroniona.
Rok 1965
Choć metoda pikowania materiału była znana już wcześniej, sama pikowana kurtka została wynaleziona dopiero w 1965 roku. Za jej stworzenie odpowiedzialny był Amerykanin – Steve Guylas, który urodził się w Pensylwanii. Steve początkowo projektował odzież dla żołnierzy, jednak dosyć szybko przeszedł na emeryturę, co miało związek z jego postępującą wadą wzroku. Na emeryturze Guylas przeprowadził się do Anglii, gdzie założył własny biznes.
Prototyp
Pierwszy model kurtki pikowanej Steve Guylas stworzył dla siebie. Okrycie miało być przeznaczone do przechadzek, na ryby oraz do jazdy konno. Niedługo później ruszyła produkcja kurtek na szeroką skalę. Prototyp kurtki nazwano „Husky” – na cześć psa projektanta. Do popularyzacji okrycia wykonanego metodą pikowania tkaniny, przyczyniła się sama królowa – Elżbieta II. Kurtka szybko zdobyła ogromną popularność – nosili ją brytyjscy celebryci, a w latach 80-tych okrycie wierzchnie zaczęli chętnie wybierać również Amerykanie.
Husky
Pikowane kurtki zaczęto szyć w Tostock. Były one wykonane w 100% z nylonowej wierzchniej warstwy, z poliestrowym wypełnieniem. Husky dostępne były w dwóch kolorach – ciemnozielonym i ciemnoniebieskim. Kurtki miały prosty fason, z kwadratowym krojem, naszytymi kieszeniami oraz jednorzędowym zapięciem na zatrzaski. Wykończenia kieszeni oraz kołnierz obszyty był sztruksem.
Zmiany
Lata 90-te to czas zmian dla biznesu Guylasa. Steve sprzedał swoją firmę włoskiemu producentowi. Oryginalne modele Husky nie są już praktycznie dostępne, a można je zdobyć wyłącznie na internetowych aukcjach. Następni projektanci dokonywali zmian w kroju i wyglądzie pikowanej kurtki. Unowocześni klasyczny model. Okrycie dostępne jest aktualnie w szerokiej gamie kolorystycznej, ale nadal pozostają wyznacznikiem angielskiego stylu.
Współcześnie
Fason pikowanej kurtki został na przestrzeni lat dostosowany do aktualnych trendów oraz stylu życia. Okrycie dostępne jest w wielu kolorach – jasnych i ciemnych. Kurtki szyte są z różnych rodzajów materiału – z wełny, ze skóry zamszowej, poliestru, nylonu. Mają kieszenie – wewnętrzne i zewnętrzne. Pikowane kurtki wyróżniają się wygodną noszenia i niebanalnym wyglądem.
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-8738-Kurtka-meska-P22WF-5X-003-D-0.html
Zobacz tutaj: https://www.pakolorente.com/product-pol-6087-Kurtka-meska-FERNAN-PPLM9-5X-086-G.html
Jak nosić?
Stylowe kurtki pikowane reprezentują casualowy styl. Nieformalny krój dobrze wpisuje się w codzienny look. Okrycie można dowolnie łączyć z równie swobodnymi elementami męskiej garderoby – jeansami, chinosami. Dopełnieniem całości mogą być dodatki – szalik, rękawiczki i czapka.
